top of page

Rozhovor s: Barčou Novotnou

Barbora Novotná, členka Musher klubu Tlapky v tahu od 1. září 2023.


- PSÍ PARŤÁCI -

1. Jakého máš pejska a jak se jmenuje?

Mám 17kg dříve týraného útulkáče, mix borderky a bulla, jmenuje se Anubis, ale nejčastěji mu říkám Tlapkoš.


2. Jak jsi se k práci se psem dostala?

Z útulku jsem si domů přivedla aktivního psa, který měl v hlavě velký guláš - takže se sportem a výcvikem jsme začali prakticky první den, co jsem si ho přivezla domů.


3. Čím krmíš? Používáš nějaké speciální doplňky stravy?

Krmím granulemi ND, jednou za čas podávám přípravky na klouby (nejčastěji Geloren), na granulích ho vůbec neomezuji, sní jen tolik, kolik chce. A samozřejmě pamlsky a nebo masíčka atd. má skoro denně na přilepšenou.


4. Jaké všechny aktivity se psem děláš?

Věnujeme se individuálnímu mushingu, ale nejvíce hodin týdně trávíme socializací s ostatními psy (jak na řízených socializačních procházkách s našimi trenéry, tak individuálně). Počtu hodin strávených socializací mohou akorát konkurovat naše společné běžecké tréninky, kdy mi pejsek spokojeně kluše u nohy. Jinak v létě spolu chodíme po alpských vrcholech, v zimě na skialpech.


5. Věnuješ mu nějakou speciální péči?

Tlapkošovi je nutné prakticky denně věnovat speciální péči - je to útulkáč, co dříve byl týraný, bitý, učený útočit na povel, absolutně nesocializovaný a deprivovaný. Ze začátku tvrdě napadal každého psa na potkání i ze 100 metrů, napadal cyklisty, běžce, starší muže, děti, telefonující osoby, osoby s holí, na vozíku… a takto bych mohla dál pokračovat a vyjmenovat skoro každou běžnou situaci. 

I když teď se Tlapkýn chová úplně jinak, vždy je nutné věnovat venku 100 % mé pozornosti pejskovi, tomu, co by mohlo být za rohem, kde je jaký pes, člověk, dítě... Verbálně ho usměrnit, podpořit v nejistých situacích, které zvládá již bravurně. Jediný velký problém přetrvává se psy - “velký nekastrovaný pes kámoš” na volno je pro nás furt hororová situace.

Věnujeme tudíž obrovskou kupu času socializaci, socializačním procházkám s ostatními psy, nácvikem situací s cizími lidmi, dále socializaci na město (MHD, eskalátory, motorky…). Tlapkoš má za sebou i pár socializačních pobytů ve smečce našich trenérů. A já jsem na pejska hodně pyšná, jaký kus práce jsme spolu odvedli a jak daleko jsme se posunuli.


- MUSHING -


6. Kdy jsi začala s mushingem a proč? Co tě motivovalo pokračovat?

Začala jsem typicky canicrossem a to z důvodu, že jsem měla doma aktivní potvůrku, která spíš venčila mě než já ji. Tlapkoš rval na obojku, dusil se (a útočil). Pak jsem viděla někde na sociálních sítích video z canicrossu a řekla jsem si, že to je přesně pro nás.

Hned po úvodním tréninku s Běhej se psem jsem věděla, že v tomhle sportu budeme nadále pokračovat. Pejska to neuvěřitelně bavilo, ten zápal, to nadšení. A já se stále těším z toho, že můžeme sportovat spolu jako jeden tým.


7. Kterým musherským disciplínám se věnuješ a kterým by ses věnovat chtěla a proč?

Věnuji se canicrossu, scooterjöringu a bikejöringu. Ráda bych chtěla vyzkoušet skijöring, ale na běžkách neumím, takže to nevidím reálně.


8. Máš raději sportovní výkony s jedním či více psy a proč?

To nedokáži zcela validně posoudit, jelikož sportuji (až na výjimky) pouze se svým jedním psem.


9. Kam chodíš trénovat a jak často? Raději sólo, nebo ve skupině?

CC, SC i BKJ trénujeme minimálně ve dvou týmech. Tlapkoš má mnohem větší motivaci do tahu a já větší motivaci na to se zvednout z gauče. Trénujeme nejčastěji v Praze a okolí - Hvězda, Hostivice, Kunraťák, Hostivař, v okolí Kladna apod. Časově to záleží jak kdy - podle počasí, mé práce a času ostatních týmů. V tahu se snažíme minimálně 1x týdně trénink zařadit.

10. Jak pečuješ o sebe v rámci sportovních výkonů – speciální strava, doplňky, fyzioterapie, speciální cvičební plán apod.?

Ještě před 2 měsíci by má odpověď zněla - nijak, ale po éře bramborových míst a pár vteřinových ztrát jsem se rozhodla zdokonalit jako běžec. Jsem ten klasickej typ člověka, který začal běhat před 2 lety kvůli psovi, takže krom CC tréninků jsem prostě neběhala. Nicméně jsem nyní začala pod vedením Honzy Hladkého z Mushmaster trénovat a jsem moc spokojená - mám individuální týdenní plán přesně šitý na míru mému času a energii. 

Co se týká výživy, tak to je u mě marné. Jím co chci, kdy chci a kolik chci a většinou do zdravé výživy to má hodně daleko a vím, že tohle se nikdy nezmění :D.


11. Jaké vybavení na mushing používáš? Které se ti osvědčilo nebo naopak neosvědčilo a proč?

Sedák mám Canix pro od Nonstop dogwear - je ultra lehký a necestuje po těle při běhu, amortizační vodítko mám od stejné značky. Co se týká psího postroje, tak máme od ZeroDC a byla to velká potíž sehnat padnoucí kousek na toho mého voříška. Také jsem vyzkoušela celkem hodně běžeckých bot, nakonec zůstávám u Hoka Speedgoat.


12. Co ti mushing přináší? Jaké v něm máš cíle?

Miluju na tom tu spolupráci mezi mnou a mým psem, prohlubování našeho vztahu skrz sport. Jsem nadšená jak Tlapkoš je nadšený, když může tahat. A doma pak ten svatej klid… :D

Cíl jsem žádný konkrétní neměla, jsem hodně soutěživá a ambiciózní, chci být všude první, být lepší než ostatní. Ale aktivně se těmhle pohnutkám v tomto sportu bráním. Pak zbytečně vyvíjím tlak na pejska, jsem zklamaná z výkonu. Pak mě mrzí, že si ten sport svým chováním naprosto zbytečně kazím. Ale přece jen nějaký cíl mít je dobré - závodím pouze sama se sebou (nebo se o to alespoň snažím :D) a na každém závodu se chci někam posunout - např. novou zkušeností z tratě, zlepšením času, parádně zvládnutou nečekanou situací na trati - prakticky cokoliv jak pozitivního, tak negativního, z čeho bychom se jako tým mohli poučit.


13. Doporučila bys členství v MK Tlapky v tahu a proč? Jsi v něm spokojená?

Určitě ano! Moc se mi líbí, že mezi námi panuje rodinná atmosféra. Všichni jsou milí, ochotní pomoct a pokecat si. Na závodech se k sobě aktivně hlásíme, seznamujeme se. Také jsem ráda, že náš klub nepropaguje ESP jako jediné plemeno, se kterým lze něco dosáhnout. Jsem v Tlapkách hodně spokojená a neměnila bych :). 


- ZÁVODY -


14. Kdy a který byl tvůj první závod? Jak jsi se po něm cítila? 

Prvně jsme běželi CDR Nightfall v říjnu v roce 2022. Byla to úplně nová zkušenost, nevěděla jsem, jak na tom bude Tlapkoš s ostatními psy, jak na tom budu já. Nakonec jsme si to užili, pejsek byl moc šikovný a já už hledala, kde a kdy je další závod.


15. Jaké jsou tvé největší úspěchy v mushingu? 

Moc mě potěšilo vítězství na jaře 2024 na Eminent Bull Chariťák napříč všemi ženskými kategoriemi, ale hlavní důvod byl, že to byl charitativní závod a vyhráli jsme obrovské množství cen, které jsme mohli rovnou věnovat na dobrou věc.

Potom ráda vzpomínám na léto 2024, kdy jsme vyhráli noční etapu CDR Jihlava a další den jsme brali 2. místo v denním závodě - na překážkový závody jsem totiž dříve tento rok již odmítla jet po VELMI alarmujících zkušenostech ze závodu jiného pořadatele, ale řekla jsem si, že tomu dám šanci. A vše proběhlo naprosto bez problémů, bez negativních zkušeností.


16. Máš někoho za svůj sportovní vzor? Koho?

Sportovní vzor nemám :).


17. Jaký byl tvůj nejtěžší závod a proč? Který byl pro tebe naopak nejlehčí?

Nejtěžší byl onen překážkový závod, kde jsme si odvezli jen velmi negativní zkušenosti. Poté, co mi na přejímce přímo před pořadateli tvrdě jiný pes napadl Anubise, který se pak psychicky sesypal. Poté, co odmítli můj oficiální protest, poté, co mi tam seděl pod keřem rozklepanej pes… Rozhodla jsem se startovat kvůli tomu, abych to ukončila pozitivně, aby se Tlapkoš nebál přijet na další závod. Po 3 dalších napadeních na trase, po řečech, že je to přece moje chyba, jsem dobíhala prakticky v slzách. Doběhnout to mě stálo maximum úsilí…

Nejlehčí závod? Asi žádný, pokaždé se snažím ze sebe vyždímat maximum a dobíhám na pokraji smrti :D.


18. Který závod patří mezi tvé nejoblíbenější a nenecháš si ho nikdy utéct?

Zatím máme za sebou pouze jednu plnohodnotnou sezónu, tudíž nedokáži zatím říct, ale Tlapkros bude vždy priorita :).


19. Je nějaký závod, který je tvým snem/cílem? Jaký a proč?

Nemám takový závod, možná časem, pokud budu mít ambice, tak bych pokukovala po kvalifikaci na něco mezinárodního, ale to si myslím nikdy nebude v mých možnostech.


20. Máš nějaký talisman nebo děláš nějaký rituál pro štěstí v závodě?

Nemám nic.


21. Co je nejlepší po dokončení závodu?

Pivo a párek! Škoda, že pak většinou musím řídit :D.


- TVŮJ ŽIVOT -

22. Jaké je tvé povolání současné a vysněné?

Jsem lékař na interním oddělení a na akutním příjmu v nemocnici. V ideálním světě bych chtěla vlastnit psí útulek a být tam veterinář a trenér :).

23. Jak vypadá tvůj běžný den?

Ráno jdu do práce, pak domů za pejskem, nějaké aktivity (běh, CC, procházka, socializačky), pak mazlení a profesionální gaučing s Tlapkošem.


24. Věnuješ se i jiným zálibám a koníčkům než těm psím? Jakým?

Ráda stavím lego, maluji podle čísel, jsem velký knihomol, miluju lyžování, skialpy, vysokohorskou turistiku.


25. Jaké máš oblíbené jídlo a pití?

Sushi je moje nejoblíbenější jídlo, dále mám ráda těstoviny a mořské plody. K pití bohužel ujíždím na čemkoliv sladkém :D.


26. Co tě vždycky rozesměje nebo ti udělá největší radost?

Černý a naprosto nemístný humor :D.


27. Co vyloženě nesnášíš? 

Lži - člověk, co mi do očí tvrdí lež a já vím na 100 %, že to lež opravdu je.


28. Jak nebo díky čemu si nejvíce odpočineš?

Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, miluju se vyvalit na gauč a koukat na seriály.


29. Máš nějaké motto, které tě provází životem?

Nikdy to není až tak zlé, jak to na první pohled vypadá.


30. Co bys poradila případným zájemcům o mushing?

Nezačínat na vlastní pěst, určitě se základy naučit pod vedením někoho, kdo má zkušenosti. Mít dobře padnoucí vybavení, zejména postroj pro psa. A hlavně - mushing se dá dělat s každým psem, pokud to oba baví.

51 zobrazení

コメント


7b056a_60e7a70056ff4165af87644604cc9128~mv2.jpg

Tlapkoviny

Nemůžete jít sportovat? Tak si alespoň počtěte!

NEJNOVĚJŠÍ

bottom of page